Welcome to DU!
The truly grassroots left-of-center political community where regular people, not algorithms, drive the discussions and set the standards.
Join the community:
Create a free account
Support DU (and get rid of ads!):
Become a Star Member
Latest Breaking News
Editorials & Other Articles
General Discussion
The DU Lounge
All Forums
Issue Forums
Culture Forums
Alliance Forums
Region Forums
Support Forums
Help & Search
Frugal and Energy Efficient Living
In reply to the discussion: Frugal meal ideas for a frugal food budget. Updated 4/06/18 [View all]Kaleva
(38,868 posts)18. Soup and P & J sandwich for lunch
A simple lunch
One can buy a variety of condensed soups from places like Family Dollar for $0.65 a can. Some require milk and others don't but for cost purposes, I'll include milk.
1 can condensed soup $0.65
1 1/4 cup milk $0.24
4 slices bread $0.35
4 tbsp peanut butter $0.31
2 tbsp jelly $0.13
sub total $1.68
This serves 2 so total per serving is $0.84.
Adding 8 fl. oz. 2% milk for a beverage and a red delicious apple (on sale) or 2 bananas for dessert brings the cost per serving to about $1.47.
Edit history
Please sign in to view edit histories.
Recommendations
0 members have recommended this reply (displayed in chronological order):
49 replies
= new reply since forum marked as read
Highlight:
NoneDon't highlight anything
5 newestHighlight 5 most recent replies
RecommendedHighlight replies with 5 or more recommendations